nawóz arkop

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawożenie magnezem

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową ripostą na dobre wykorzystanie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie możliwe – oczywiście biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Na ogół sadownicy wybierają nawóz na bazie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może posiadać duży wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.